EMO’da Neler Oluyor-3

Yeniden merhaba,

Yaz aylarının bu son günlerinde, EMO 47. Olağan Genel Kurulu’na kısa bir süre kalmışken yazı dizimize devam ediyoruz. Derdim EMO Genel Kurulu öncesinde bu yazı dizisini tamamlamak değil. Zira bu yazılarda dikkat edeceğiniz üzere EMO Ankara Şubesi üzerine yoğunlaştım. Elbette EMO Ankara Şubesinin bu hale gelmesinde EMO 46. Dönem Yönetim Kurulu’nda çoğunluğu oluşturan unsurların katkısı ve etkisi var. Bu etki ve katkıları da ilerleyen bölümlerde mutlaka göreceksiniz.

Bir önceki yazımda mühürsüz seçimle işbaşına gelen EMO Ankara Şubesi 25. Dönem Yönetim Kurulu’nun ilk iş olarak demokrat İl Temsilcilerini görevden aldığından bahsetmiştim. Yazıyı okuyunca birkaç detayı atladığımı farkettim ve şunları da eklemek istedim:

Görevden alınan temsilcilerin illeri ile mühürsüz seçim arasında direkt bir ilişki görebilirsiniz: Demokrat Mühendislerin yaptığı açıklamadaki seçim katılımlarını incelediğinizde seçimi belirleyen Konya ve Kayseri olmuştur. Mühürsüz seçimlerden yaklaşık 1 yıl kadar önce Konya’daki Anadolu Mühendisler grubuyla temas kuran ÇDM sözcüsü UA, bu grupla Konya’nın Şube olması meselesi üzerine pazarlık yapmıştır. Gizli yürüyen bu pazarlığın ortaya çıkmasıyla beraber bir anda panikleyen ÇDM, seçim sürecinin tümünde olduğu gibi, sorumluluğu almak yerine yine Toplumcu Mühendisleri (TM) öne sürdü. Toplumcu Mühendisler de Şube Yönetimi için yaptığı pazarlık sonucu elde ettiği Başkanlık ve Yazmanlık mevkilerini kaybetmemek için buna ses çıkarmadı. ‘Eğer ittifaklarımızdan birisi dahi bu unsurlarla görüşmüşse ilişkimizi gözden geçiririz’ diyen mevcut Şube Başkanının sol liberal ilkesizliğine dair diğer örnekleri yazının ilerleyen bölümlerinde paylaşmaya devam edeceğim.

Konya meselesinde başta ÇDM olmak üzere mevcut yönetim ittifak bloğunu rahatsız eden asıl etken şu idi: ÇDM’nin yaptığı hesapta Konya’dan Anadolu Mühendisler Grubu diye bir grubun çıkacağı yoktu. Buradaki yaklaşık 100 civarındaki üye ile Konya’nın Şube yapılması üzerine pazarlık yapılmış, bunun karşılığında da Konya’daki üyeler ÇDM’nin içinde yer aldığı listeye destek verecekti. Fakat pazarlık ortaya çıkıp ÇDM sözcüsü UA söz verdiği halde Konya’daki toplantıya gitmeyince Konya’daki üyeler Anadolu Mühendisler Grubu adıyla bir liste çıkardılar ve seçime girdiler. Aldıkları oy ile de sadece Konya’dan değil, Ankara ve çevre illerden de destek alabildiklerini gördüler. Genel Kurul kürsüsünde ÇDM sözcüsü UA’nın ‘burası meslek odası, siyaset yapma yeri değil’ sözleriyle Kayseri ve Konya’dan gelenlere şirin görünmeye çalışması, Konya için pek etkili olmadı. Zira Konya’dan gelen üyeler UA ile randevulaştıklarını, fakat son anda UA’nın bu görüşmeyi iptal ettiğini açıkça ifşa ettiler. ÇDM sözcüsü UA ise hesabı bozulunca bu sefer rotasını Kayseri, Nevşehir ve Aksaray’a çevirdi.

Mevcut Şube Yönetimini oluşturan ittifak bloğunun Ankara’daki sağcı ve gerici unsurlarla görüştüğünün ortaya çıktığı Danışma Kurulu toplantısına son anda rahatsızlanan ÇDM sözcüsü katılmadı. Ne hikmetse ertesi gün bir anda iyileşiyor ve Kayseri, Nevşehir ve Aksaray’a doğru yola çıkıyor. Nevşehir ve Aksaray’da beklediği kitlesel desteği bulamayan ÇDM sözcüsü Kayseri’de geniş katılımlı bir toplantı yapıyor. Bu toplantıda “önce şube, sonra merkez, sonra TMMOB”, “20 yıldır aynı derebeylerin oyuncağı olan Oda’mız için”, “%3 lük çetelerin bizi temsil etmelerine izin vermeyelim” diyenlerle ittifakını yapıyor. Elektronik Mühendislerinin mağduriyetini kullanıp Kayseri’ye Şube olma sözü de veriyorlar. Seçime katılım konusunda ise İyi Parti’nin Kayseri eski İl Başkanı üzerinden partileri de devreye sokuyorlar.

Bu zamana kadar Direnç ve TM’in açıklamalarında sürekli Konya vurgusu yapılırken, Kayseri’deki görüşme trafiğinden bahsedilmemesi işte tam da bu yüzdendir. Konya’dan bekledikleri desteği göremedikleri için bu konuyu her seferinde gündem yapıyorlar, fakat Kayseri’den destek aldıklarını, delege listelerinde Kayseri’deki gerici unsurlara yer verdiklerinden asla bahsetmiyorlar. Mevcut iktidar bloğu mühürsüz seçimi kazanmalarına sebep olan Kayseri desteğinin görünür olmasını istemiyor. Çünkü mühürsüz seçimi delegasyonda 42 oy farkla kazanan mevcut yönetim Kayseri’den seçime 110 üyenin katıldığının, yani seçimi belirleyen en önemli unsurun Kayseri olduğunu itiraf etmek istemiyorlar.

Tüm bu süreçte Konya’da il temsilcisi olan ve Anadolu Mühendisler Grubuna destek veren HMA, Demokrat Mühendislere destek veren MK, Kayseri’de il temsilcisi olup ÇDM’nin toplantısına katılmayan ME görevden alındılar. Yerlerine ise yeni dönemin gerici ittifaklarına uyumlu olacak isimler atandı. Üstelik bu atamaları yönetim bloğundaki ittifakın 2’si yaptı. TM’ler başkanlık ve yazmanlık aldıkları için aldıkları tavizlere karşılık diğer 2 gruba taviz verdiler.

Görevden alma kararları EMO YK’nın gündemine geldiğinde iki kişi bu kararlara şerh düştük. Şerhimizin detayında da tüm bunları ifade ettik:

http://www.emo.org.tr/genel/yk_kararlar.php?kurulkod=3200&toplantikod=2050

http://www.emo.org.tr/genel/yk_kararlar.php?kurulkod=3200&toplantikod=2058

Sanırım ilk yazımda ifade ettiğim, yaşanan sürecin sıradan bir seçim olmadığı tespitini yukarıda detaylandırdıklarımla beraber daha da anlaşılır yapabilmişimdir.

Sevgilerimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.